Mitchell & Ness

Značka Mitchell & Ness, je ve svém oboru oblékání sportovců vůbec nejstarší. Její zakladatelé, Frank P. Mitchell a Charles M. Ness, se na trhu se sportovními potřebami objevili již v roce 1904. Původně se věnovali ruční výrobě tenisových raket z kvalitního skotského dřeva. Později přešli k výrobě dresů, které prodávali místním baseballovým a fotbalovým týmům. Když v roce 1933 jejich domácí Philadelphia Eagles prorazili do začínající NFL, využili své situace a celý tým vystrojili svými dresy a chrániči.

Od té doby se tento oděvní a sportovní brand dostal od fotbalu přes baseball až k hokeji. Vše na profesionální úrovni. To ovšem, jak by mnohé napadlo, nevedlo k nijak zázračnému byznysu a Mitchell & Ness, tak i málem v osmdesátých letech museli vyhlásit bankrot a propustit více než 300 zaměstnanců. O dva roky později se k nim vrátil jeden z hráčů s otázkou, zda by mu M&N mohli opravit jeho staré dresy a větrovku z 50. a 60. let.

S touto prosbou, se v hlavách zakladatelů zrodil i nápad dát svým klientům ochutnat trochu nostalgie. Celou ligu NFL, tak oblékli do téměř padesát let staré tréninkové větrovky, jen s několika úpravami a kvalitnějším materiálem. M&N si se svými retro designy získali spoustu srdcí sportovních fanoušků a touto cestou se ke konci 20. století dostali i k NBA s ikonickou kolekcí týmových dresů Hardwood Classics a do NHL s jejich vintage hokejovými mikinami.

I přes to, že Mitchell & Ness ve své době na hrací plochu oblékali i Michaela Jordana, Larry Birda, či Magic Johnsona, dnes již působí pouze na poli merchandise. V dnešní době retro kolekcí, si M&N stále udržuje svou kvalitu s jejich oblíbenými kšiltovkami a oblečením s motivy týmů NBA, NFL a NHL.

 • 1904: amatérský tenista Frank P. Mitchell a hráč golfu Charles M. Ness zakládají ve Philadelphii společnost Mitchell & Ness Sporting Goods .
 • Ručně vyrábějí tenisové rakety a golfové hole na zakázku.
 • Časem začínají prodávat dresy okolním basketbalovým a basebalovým týmům (včetně Philadelphia Eagles, se kterými spolupracovali 30 let).
 • 1938: název Mitchell & Ness se poprvé objevuje na dresu týmu profesionální MLB ligy – Philadelphia Athletic.
 • 1940: Druhý velký zářez pro M&N – dodávají dresy pro Philadelphia Phillies.
 • Netrvá to dlouho a všechny střední a vysoké školy oblékají dresy s logem Mitchell & Ness.
 • 1970: Mitchell & Ness se soustředí na maloobchod – prodávají hlavně vybavení na lyžování a lední hokej.
 • 1983: Společnost téměř zkrachuje, když finančně neutáhne obrovskou expanzi. Následkem toho musí firma propustit na 100 zaměstnanců, zavřít dva sklady a omezit se na jediný obchod na Walnut street č. 13 ve Philadelphii, který provozuje tehdejší majitel Peter Capolino se svojí ženou.
 • 1985: Na Walnut street se zastaví fanoušek s velice cennými 25 a 36 let starými dresy Pittsburgh Pirates a St. Louis Browns, které si přál opravit. Oba byly nošené přímo hráči a to jim přidávalo na hodnotě. Dresy byly vyrobeny z vlněného flanelu, jak se to dělalo dříve, a Mitchell & Ness je pro něj opravil.
 • Tímto krokem se začala psát nová éra společnosti. Majitelé si uvědomili, že chtějí jít tímto směrem. Najali historiky a odborníky v oblasti sportovního oblečení a společně dodnes rekonstruují dresy, bundy, čepice a doplňky v co nejpůvodnější podobě a hlavně – kvalitě.
 • Mitchell & Ness slaví úspěch – první flanelové dresy, přesto, že se již 13 let nenosily, byly rozprodány za jedinou noc! Další a další várky opakovaly úspěch těch předchozích.
 • M&N mají nyní dres každého týmu ligy MLB od jejího založení v roce 1869 včetně prvního profesionálního týmu Cincinnati Red Stockings!