Stüssy

Zakladatel značky Stüssy, Shawn Stussy byl surfař z Kalifornie, jenž vyráběl pro ostatní místní surfaře jedny z nejlepších prken. Na ty se podepisoval svým, dnes již notoricky proslulým tagem, jenž se později stal i logem brandu. To původně natiskl jen na pár triček, které prodával svým zákazníkům společně s novým prknem.

Jeho merch začal mít takový úspěch, že se spojil se svým budoucím společníkem Frankem Sinatrou Jr. (Nemá žádnou spojitost se zpěvákem Frankem Sinatrou) a společně na konci 80. let s prodejem značky Stüssy expandovali až do Evropy.

Začali si otevírat pobočky vedle high-endových obchodů, kde si svou kvalitou, designy a styly střihů otevřel cestu k vyhledávané módní značce. Ta se rychle stala populární i v hip-hopové kultuře a streetwearu s přezdívkou “California Lifestyle”.

Když se podíváte na hlavní motivy Stussy, třeba zrcadlově propojené iniciály SS, uvidíte inspiraci logem Coco Chanel. Stejně tak motiv Stussy No. 4 je inspirován parfémem Chanel No. 5.

Stussy si z luxusních značek nedělal legraci, spíš se snažil ukázat uznání za to, jakého postavení značky dosáhly. Zákazníci luxusní značky znali, věděli co představují, jak jsou drahé a také to, že se k nim nehodí. Avšak vzhlíželi k nim pomocí grafik od Stussy. Hip-Hop vždycky vzhlížel k luxusu a Stussy tyto světy uměl propojit.